Home Shëndetësi Ndryshimet në sy mund të tregojnë dy sëmundje të rrezikshme: Nëse i...

Ndryshimet në sy mund të tregojnë dy sëmundje të rrezikshme: Nëse i vëreni ato, këshillohuni menjëherë me një mjek!

Sytë nuk janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit!

Ekzaminimi i oftamologut duhet të bëhet së paku një herë në dy vjet, transmeton Telegrafi.

Ju nuk duhet të bëni një ekzaminim të syve vetëm nëse keni një problem të shikimit, këto janë simptomat në sy që tregojnë një sëmundje të rrezikshme.

Sytë nuk janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit!

Kjo është arsyeja përse mjekët theksojnë se të gjithë duhet të bëjnë një ekzaminim te oftamologu, të paktën një herë në dy vjet.

Oftamologu mund të shohë një rreth të bardhë rreth kornesë gjatë ekzaminimit, i cili është një nga shenjat e defekteve të fshehura të zemrës, sëmundjeve dhe madje një sinjal për një rrezik të lartë të sulmit në zemër.

Shikimi i turbullt, zgjerimi i pazakontë i bebëzës dhe ngjyra e nervit optik mund të jenë simptoma që tregojnë se një tumor malinj po zhvillohet në tru.

Ekzaminimi i syve gjithashtu mund të tregojë shenja të diabetit, presionit të lartë të gjakut dhe sklerozës së shumëfishtë. /Telegrafi/

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat

Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat Shefi i misionit të EULEX-it në Kosovë, Lars-Gunnar...

Phillips: Kosova u vonua me reciprocitetin, Serbia duhet të ndalojë së kërkuari trajtim special nga bashkësia ndërkombëtare

Të shtunën, më 2 tetor, janë zhbllokuar dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë. Në rrugët që çojnë në këto...

Ndryshimet në sy mund të tregojnë dy sëmundje të rrezikshme: Nëse i vëreni ato, këshillohuni menjëherë me një mjek!

Sytë nuk janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit! Ekzaminimi i oftamologut duhet të bëhet së paku një herë në dy vjet,...

LDK i reagon kryetares së Kushtetueses pasi e uroi Kurtin: Afërsia e GJK-së me Qeverinë, e paprecedentë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reguar ndaj kryetares së Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama-Hajrizi, e cila përmes një letre ka shprehur urimet e saj me...

Recent Comments