Home Ballina Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis...

Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat

Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat

Shefi i misionit të EULEX-it në Kosovë, Lars-Gunnar Wigemark ka vlerësuar se situata në veri të Kosovës është e qetë.

Wigemark ka thënë se EULEX-i po vazhdon patrullimet e shtuara në veriun e Kosovës së bashku me KFOR-in dhe policinë e Kosovës, shkruan Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Tutje ai njoftoi se që nga nesër do të nis zbatimi i pikës së dytë të marrëveshjes që parasheh vendosjen e letrave ngjitëse në targat e automjeteve.

“EULEX-i po vazhdon të patrullojë dhe vëzhgojë situatën në Kosovën veriore së bashku me NATO-n dhe me kërkesë të Policisë së Kosovës. Situata është e qëndrueshme dhe regjimi i ri i afisheve do të nis nga të dyja palët që nga nesër më 4 tetor”, ka shkruar në Twitter Wigemark.

Përgjatë ditës së djeshme, është zbatuar pika e parë e marrëveshjes për targat. Pika e parë parashihte largimin e protestuesve serbë, si dhe zëvendësimin e Njësitit Special me trupat e KFOR’it në pikat kufitare në veri. /Gazeta Express/

RELATED ARTICLES

Phillips: Kosova u vonua me reciprocitetin, Serbia duhet të ndalojë së kërkuari trajtim special nga bashkësia ndërkombëtare

Të shtunën, më 2 tetor, janë zhbllokuar dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë. Në rrugët që çojnë në këto...

LDK i reagon kryetares së Kushtetueses pasi e uroi Kurtin: Afërsia e GJK-së me Qeverinë, e paprecedentë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reguar ndaj kryetares së Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama-Hajrizi, e cila përmes një letre ka shprehur urimet e saj me...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat

Shefi i misionit të EULEX’it: Situata e qetë në veri, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat Shefi i misionit të EULEX-it në Kosovë, Lars-Gunnar...

Phillips: Kosova u vonua me reciprocitetin, Serbia duhet të ndalojë së kërkuari trajtim special nga bashkësia ndërkombëtare

Të shtunën, më 2 tetor, janë zhbllokuar dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë. Në rrugët që çojnë në këto...

Ndryshimet në sy mund të tregojnë dy sëmundje të rrezikshme: Nëse i vëreni ato, këshillohuni menjëherë me një mjek!

Sytë nuk janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit! Ekzaminimi i oftamologut duhet të bëhet së paku një herë në dy vjet,...

LDK i reagon kryetares së Kushtetueses pasi e uroi Kurtin: Afërsia e GJK-së me Qeverinë, e paprecedentë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reguar ndaj kryetares së Gjykatës Kushtetuese, Arta Rama-Hajrizi, e cila përmes një letre ka shprehur urimet e saj me...

Recent Comments