“The Telegraph” me artikull për Kosovën, e konsideron si “Brazili i Ballkanit”

Njëra nga gazetat më të famshme në botë, “The Telegraph” i ka kushtuar një artikull Kombëtares së Kosovës në futboll.

Gazeta britanike e konsideron shtetin më të ri të Evropës si Brazili në aspektin e futbollit.

Ata kanë shkruar se Kosova është skuadra e vetme që ka mbyllur vitin 2018 pa asnjë humbje në nivelin ndërkombëtar.

Ky është një vit përvjetorësh për Kosovën: një shekull që nga formimi i Jugosllavisë së paraluftës, 20 vjet që kur krimet e luftës të nacionalistëve serb përbënin një kërcënim ekzistencial dhe një dekadë që kur u shpall pavarësia.

Rëndësia e vitit 2018? Ekipi i futbollit i Kosovës do t’i japë fund vitit të pamposhtur, me mundësinë e kualifikimit në Kampionatin Evropian që ka fituar më së shumti në Ligën e Kombeve dhe fitoi grupin e tyre.

Tifozët do të dynden në baret e Prishtinës për play-offin e kualifikimeve të këti kompeticioni dhe cilado qoftë ajo fushatë, kombi më i ri i Evropës janë dy fitore larg një turneu të madh. Maqedonia, pastaj Gjeorgjia ose Bjellorusia qëndrojnë në rrugën e tyre.

“Futbolli është si një fe”, thotë Arnolld Korenica. “Burimi i lumturisë, krenarisë dhe gëzimit, e vetmja mënyrë për t’u çlodhur pas një dite të vështirë dhe të ulët, dhe pas zhgënjimeve të përditshme politike”.

Në 2016, Kosova akoma nuk do të luante një lojë garuese, skuadra të zgjedhura nga 12 lojtarë dhe stadiumi i tyre kombëtar nuk ishte i përshtatshëm për ndeshje. Tani, loja e tyre e lirë ka mbështetës duke i quajtur ata ‘Brazilin e Ballkanit’.

Nuk mund të dëshirojë asnjë përgjigje më të theksuar ndaj argumentit të tmerrshëm se sportet dhe politika nuk përzihen më shumë sesa fitorja vendimtare e 4-0 ndaj Azerbajxhanit për të mbyllur vendin e tyre të play-off.

Në mëngjesin e ndeshjes, Kosovës i është mohuar në përpjekjen e tyre të fundit për t’u bashkuar Interpolit, një goditje e mëtejshme në luftën për njohjen ndërkombëtare.

Megjithatë, kjo nuk do t’i ndalte tifozët që festonin frytet e dy dekadave të rindërtimit dhe arritjet e ekipit të tyre të dashur të menaxhuar nga trajneri zviceran Bernard Challandes.

“Në mbrëmje, politika nuk mund të pengonte suksesin e vendit tonë”, tha Korenica, edhe pse politikanët shpejt u nxituan në stadium për të zotëruar triumfin si të tyren.

Lumi i vetëm i bifurkuar i Evropës kontinentale kalon nëpër Kosovë – Nerodija, e cila rrjedh si në Egje dhe Detin e Zi – një metaforë gjeografike për historinë e dyfishtë dhe kontestuese të shtetit .

Një shumicë e shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara, 82 për qind e Bashkimit Evropian, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore e njeh Kosovën si një entitet i pavarur, por Serbia dhe aleatët e saj nuk e bëjnë.

Euforia e shpresës së ndjekur nga zhgënjimi i menjëhershëm, madje edhe nga shpërthimi i zemrës, është gjithashtu tregimi i zhvillimit të tyre të futbollit. Në korrik, lojtari legjendar dhe kreu i federatës së Kosovës, Fadil Vokrri vdiq nga një arrest kardiak gjatë ushtrimit në një palestër, 57 vjeç. Stadiumi në Prishtinë është emëruar në nder të tij dhe ai mbahet mend si një vizionar i pakrahasueshëm.

Për çdo profesion në Kosovë dhe Shqipëri, futbolli pësoi një ‘rrjedhjen e trurit’ për shkak të emigrimeve masive të njëpasnjëshme nga lufta, apo privacionet e komunizmit autoritar nën Enver Hoxhën. Disa futbollistë u tërhoqën për t’u bashkuar me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami ishin një brez i lindur shumë herët për të përfaqësuar Kosovën, por Arber Zeneli i Heerenveen, Milot Rashica i Werder Bremenit dhe portieri i Manchester City Aro Muric janë yjet që do të vazhdojnë atë ëndërr.

Në ndeshjen e tyre të fundit nuk ishte asnjë lojtar i vetëm në fushë mbi 30 vjeç, duke reflektuar popullsinë e vendit e cila ka një moshë mesatare prej 27.8, më e reja në Evropë. Shumë lojtarë humbën familjen gjatë luftës.

Ndërhyrja e NATO-s në vitin 1999 është një kundërpërgjigje ndaj klisheve të së drejtës së izolacionizmit dhe të mbeturave “anti-imperialiste”: vendosja e forcës perëndimore për të mbrojtur popullsinë shumicë myslimane nga kërcënimi i shtetit të sponsorizuar nga vrasjet me motive etnike .

Një gjë e tillë ishte mirënjohje e disa shqiptarëve kosovarë se ‘Tonibleer’ u bë një emër i njohur për një brez të djemve, pasi kryeministri u konsiderua si një shpëtimtar. Një kujtesë se bota nuk është aq Manike, sa mendojmë ndonjëherë.