Lajmet E FUNDIT

A do të shtyhet Ramazani për shkak të koronavirusit?

Koronavirusi ka bërë që të shtyhen aktivitete nga më të ndryshmet. Ritet fetare në xhami u ndaluan. Ky vendim u mor si masë mbrojtëse ndaj përhapjes së koronavirusit. Por pavarësisht kësaj gjendje,...

Jeta normale nuk do të kthehet para vitit 2021, thotë shkencëtari i njohur

Një shkencëtar dhe ekspert për gatishmërinë dhe përgjigjen ndaj pandemive ka bërë një paralajmërim të ashpër për publikun amerikan: Jeta normale nuk do të kthehet para vitit 2021. Ali Nouri,...

Çfarë ndodh me një pacient me coronavirus kur vendoset në Njësinë e Kujdesit Intensiv?

Disa pacientë me coronavirus janë dërguar në njësitë e kujdesit intensiv (ICU) për t’u dhënë një ndihmë shtesë për të luftuar sëmundjen – gjë që është duke e bërë...

Vjosa Osmani flet për prapaskenat që çuan në rrëzimin e qeverisë Kurti

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani e ka quajtur si vendim të papërgjegjshëm, mocionin për rrëzimin e qeverisë Kurti. Në një intervistë për emisionin “Desk” ajo ka thënë se nuk kanë...

Çka fshihet pas serialit Korean që përmend koronavirusin në vitin 2018?

Me shpërthimin e pandemisë shumë teori u shpërndanë në rrjete sociale e shumë video e një që miro më shumë vëmendje ishte një sekuencë në serialin e vitit 2018...

Pulmologu kosovar tregon qartë: Ja çka i bën trupit koronavirusi, mushkëritë janë më të...

Pulmologu kosovar, Besim Morina, ka thënë se përhapja e pandemisë, koronavirus, që bëhet përmes ajrit, kontakti i parë që bien janë organet e frymëmarrjes dhe lidhet në pjesë të...